GoldCarp  
 GoldCarp  •  Články  •  Fórum  •  Ke stažení  •  Odkazy  •  Časté otázky  •  Kontakt 
Přihlásit
Uživatel:

Heslo:


Poslat heslo

Registrace!
Menu
Translate
Meteo
EDC Facebook
Články : Echolot - užitečný pomocník.........................................
Zasláno od Goldcarp dne 14.3.2006 10:00:00 (10601 otevření)

ECHOLOT -  užitečný pomocníkECHOLOT - užitečný pomocník
Autor: Goldcarp - goldcarp@seznam.cz

Pokud se naučíte tento přístroj používat, jste schopni v každé neznámé lokalitě odhalit přirozené překážky a úkryty kaprů, najít si vhodná krmná místa i samotná kapří hejna.Rybářský řád jej na většině revírů nepovoluje, ale jezdím-li lodí na vodě, tak jen bez rybářského vybavení jako turista. Pokud nelovím ryby, neměl bych být kontrolován rybářskou stráží. Většinu mapování provádím několik dnů či týdnů před samotným lovem. Je to paradox, kolik firem echoloty nabízí a přitom jejich používání stávající rybářský řád zakazuje.
Vlastním echolot EAGLE Optima a po prvních návštěvách s ním jsem pochopil, jak je důležitý. Funkci ASP - advanced signal processing - mají nejkvalitnější typy Optima a Supra Pro I.D. Tato funkce odstraňuje poruchové efekty vznikající různou rychlostí lodě, proměnlivou čistotou vody či jinými efekty a automaticky reguluje co nejlepší přenos na obrazovku sonaru. Sonda v tomto re?imu umí snímat hloubku od 30 cm.

Základní funkcí echolotu je měření hloubky a struktury dna. Neočekávejte na obrazovce přímý přenos krmících se kaprů, kteří ryjí do dna. Echolot vysílá pomocí sondy pod lodí nebo tažené na plováku za lodí vlny, které jdou až ke dnu, tam se odrazí a poté je sonda přijme zpět. Na základě časových prodlev vypočte echolot hloubku pod vámi. Dno nejsou jen nánosy bahna a štěrku, ale také kameny, nerovnosti, rostliny a potopené stromy, v neposlední řadě i ryby ve vodním sloupci. Obrazovka ukazuje každou terénní nerovnost dna a podle tvaru ( při přiblížení detailu obrazovky ) můžu odvodit, zda jsou to pařezy či drobné větve na dně. Právě u těchto míst se zdržují hejna ryb. Echolotem nemůžeme bezpečně rozeznat druh ryby, ale pouze zjistit jejich větší koncentraci.

Sonda umí rozpoznat 3 velikosti ryb, charakterizoval bych je následovně: menší do 30 cm, střední okolo 60-70 cm a velké okolo 1 metru a výše. Velká ryba na dně je s největší pravděpodobností sumec, ostatní ve sloupci sonda rozpozná. Může Vás ale uvést v omyl tím, že 3 cejny stojící vedle sebe sonda ukáže jako kapitální rybu přes metr. Pravidelně se mi toto stává na jaře, kdy jdou ryby do tření a plavou těsně za sebou.

I bez echolotu si můžete pomoci logickým uvažováním, zkušenostmi posbíranými od okolních rybářů a známých. Na jaře se mělčiny ohřívají rychleji a můžete si být jisti, že ve dne najdete ryby právě tam. Při nočním ochlazení se stáhnou na rozhraní mělčiny a hloubky. Čím více se voda otepluje, tím déle se v ní zdržují a později se vydávají do přítoků za bílou rybou, která se tře. Velcí kapři se například na jezerech pod Pálavou pravidelně vydávají do přítoků řek Jihlavy a Svratky, aby zde najeli o několik týdnů později k vlastnímu tření.

Co nám pomůže najít spravné loviště? Většina kaprových vod u nás leží v nížinách, to znamená, že jsou jsou bohaté na přirozenou potravu a povětšinou zarůstají silnou vegetací. Barva vody se různí od křišťálově čistých až po zakalené s obsahem sinic. Právě echolot nám pomůže najít horká místa. Pokud není ve vodě přemnožen plankton, je úspěch lovu téměř zaručen. Připočteme li naše znalosti a aktuální informace o revíru, máme se na co těšit. Jakmile se voda oteplí a kapři jsou vytřeni, hledám je na mělčích úsecích, těžko se bude kapr vyhřívat u dna v 15 m hloubce s menším obsahem kyslíku.

Kapři častokrát ukážou sami, kde se krmí. Jejich vyskakování nad hladinu a bublinky stoupající ze dna můžeme pozorovat dalekohledem z několika desítek metrů. A co v řekách? Některé znaky chování jsou stejné, avšak vystopovat velkou rybu není moc složité. Kapr je ve své podstaně líný a pohodlný z čehož vyplývá, že jej hledám blíže břehu ( pomalejší tok ), ve vodních
porostech, u ostrovů a za pilíři mostů, překážkami pod vodou. Najdi jejich přirozenou potravu - a pak najdeš kapry! Jsem si jist, že na mnoha vodách jsou tři čtvrtiny vodní plochy bez jediného kapra, zatímco na určité trase se potkám s většinou z nich. Aby to nebylo tak jednoduché, tak
velké skupiny menších kaprů mají jinou trasu než velké exempláře. To poznáme během prvních dnů lovu, nemá smysl velmi krmit, malí kapři si zvyknou a setrvávají na místě. Chovají se jako slepice na dvorku a čekají na nášup. Měním místa o několik metrů vpravo vlevo, abych se hejnu vyhnul a moje nástraha zlákala právě větší rybu. Při každé výpravě mám sebou zápisník, a všechny záběry, ryby a nástrahy zapisuji. Každý den večer mám přehled, na kterém místě jsem byl úspěšný a které místo vydalo největší rybu. Pokud tahám stále menší jedince, stěhuji se na jiné místo a právě získané informace z echolotu všechno urychlí. Právě správná informace ve správnou dobu může přinést nečekaný výsledek.

S pozdravem Chyť a pusť Zdeněk Prajs

Článek vyšel v časopisu Rybář číslo 2 - říjen 2008

Verze pro tisk Poslat tento článek přátelům
GoldAktualit
Copyright: 2006 @ GoldCarp - Czech Republic :: Vzhled od Theme4u