GoldCarp  
 GoldCarp  •  Články  •  Fórum  •  Ke stažení  •  Odkazy  •  Časté otázky  •  Kontakt 
Přihlásit
Uživatel:

Heslo:


Poslat heslo

Registrace!
Menu
Translate
Meteo
EDC Facebook
Články : Lago di Endine a Laghi di Mantova - Itálie 2006..........
Zasláno od Goldcarp dne 22.11.2006 18:04:51 (8271 otevření)

Lago di Endine a Laghi di Mantova 2006Lago di Endine a Laghi di Mantova 2006
Autor: Goldcarp - goldcarp@seznam.cz

Po dvouměsíčním kaprařském půstu opět vyrážíme s Frankem na další výpravu, tentokrát, vzhledem k pokročilému podzimnímu počasí, na jih do Itálie.






Čekají nás jezera Laghi di Mantova a Lago di Endine.
Nepojedeme do neznáma, ale na vody, které navštívil v jarních měsících Fu-Bar spolu s kamarádem BIMBIm. Sever Itálie je plný krásných jezer s průzračnou vodou plnou ryb. V dubnu zde ulovil Fu-Bar s kamarádem přes 100 kaprů převážně na Laghi di Mantova, největšího 17 kg na Lago di Endine. Zdejší kapři jsou nízcí, dlouzí šupináči a lysec spíše výjimkou.

Lago di Endine a Laghi di Mantova 2006

Příprava započala už měsíc před odjezdem, potřebovali jsme sebou 100 kg boilí. Napsal jsem Pavlovi Šustrovi meil a domlouváme se, kdy toto množství nakoulíme. Boilí jsem potřeboval mít co nejdříve, abych jej stíhal vysušit a nadipovat. Další sobotu jedu do firmy, od rána mícháme směsi a na stroji koulíme. Takové množství bych doma nezvládal udělat ani za měsíc. Máme připraveno 960 velkých čerstvých vajec, 150 kg směsí, 6 litrů aminokomplexů a 2 kg extraktů. Práce jde od ruky, nejprve válíme 50 kg Super Fish / AMK olineň, pak přichází na řadu 50 kg Játer / AMK Bloody Mary ( červený pálivý výtažek z Chilli papriček ) a 20 kg Játer / AMK klobása + jahoda. Odpoledne ještě válíme 60 kg boilí pro jednoho zákazníka a končíme v 19.30 hodin, za den jsme vyrobili téměř 180 kg koulí.

Lago di Endine a Laghi di Mantova 2006

Nakládám bedničky do auta, přihazuji pytel halibutek, 12 litrů játrového dipu a jedu zpět z Uherského Hradište do Brna. Za tmy ještě vynosím boilí na balkon a začínám sušit. Koule budou za měsíc suché, tvrdé a lépe odolají vlhkému počasí v Itálii. Před odjezdem boilí nasypu do velkých sáčků, zaleji dipem a obal zavařím, aby netekl. Nadipované boilí mi vydrží několik měsíců i bez konzervačních látek. Nadešel 2. listopad, den odjezdu, nosím věci do auta a ve 23.oo vyrážím. Cesta mi s různými překážkami trvá 11 hodin, nejprve v Krušných horách padá sníh, cesta postupně mizí pod bílou přikrývkou a za stálého sněžení jedu v koloně aut až do Drážďan. Těsně před tímto městem je hromadná havárie a policie odklání auta na vedlejší okresku, po které jedu 60 km do Chemnitzu přes 3 hodiny!!! Zde se vracím opět na dálnici a když sjíždím do Erfurtu, je krásné počasí, svítí slunce, nikde ani vločky a cesty jsou suché. Vypadalo to, jako bych přijel ze zimy přímo do léta.

Lago di Endine a Laghi di Mantova 2006

Fu-Bar mne už netrpělivě vyhlíží, no konečně jsem zastavil před jeho domem a jdeme na kafe. Poté skládám do jeho velkého auta všechny svoje věci a můžeme vyrazit směr Švýcarsko. Jedeme kolem Bodamského jezera, v osm ráno jsme na Lago di Endine, máme ujeto 915 km. Projíždíme kolem břehů 240 ha velkého jezera a kocháme se nádhernou scenérií vysokých hor a klidné hladiny jezera. Rekordní kapr z této vody má 29 kg, ale prý tu plavou i větší kousky, jsme netrpěliví a tak jedeme pro povolenky. Na zpáteční cestě začínáme hledat volné místo, jde to ztuha, neboť je sobota a všechna dobrá místa jsou na víkend obsazena místními rybáři.

Lago di Endine a Laghi di Mantova 2006

Máme štěstí! Dva Italové právě balí svoje pruty, je jim od rána už pěkná zima, při teplotě - 5 st. Celsia se není co divit. Ptáme se jich, jak berou ryby, ale jen odmítavě vrtí hlavou s tím, že ulovili pouze 3 malé kapry. Na jejich místě stavíme bivaky, nafukujeme lodě a zabydlujeme se. Odpoledne kroužíme po jezeře s echolotem a hledáme na tvrdém dně bahnitá místa se škeblemi, našli jsme 3, usazujeme bojky a krmíme 6 kg boilí + 4 kg halibut pelet. Naše bojky tvoří trojúhelník, mezi ně dáváme každý 2 pruty a pak po jednom vyvá?íme mimo krmná místa jen s hrstkou pelet.

Lago di Endine a Laghi di Mantova 2006

Po půlnoci má Frank první záběr na játrové boilí z hloubky 8 metrů, právě z místa, kde jsme nasypali největší množství boilí a pelet. Kapřík má jen 8 kg, ale je první a důležitý v tom, že jsem nic nepodcenili a jdeme správnou cestou. Ráno opět mráz - 5 st., celý den ani píp, v noci opět stejný scénář - jeden záběr od kapříka stejné velikosti. V pondělí ráno se konečně ukazuje sluníčko a začíná hřát, ale noc nás opět zchladí až na - 9 stupňů v horách nad námi. Konečně mám štěstí i já a o půl druhé v noci zdolávám na Super Fišku 11,3 kg vážícího šupináče. Zajímavé bylo, že kapři žrali jen v noci když byl mráz a během dne za sluníčka ignorovali úplně všechno naše snažení. Píšu Pavlovi SMS o předpověď počasí a vidíme, že se má stále horšit. Balíme a přesunujeme se na jih do teplých krajin k jezeru Laghi di Mantova kousek od řeky Po ( Pád ).

Lago di Endine a Laghi di Mantova 2006

Okouzlující voda s mnoha lekníny, velmi pomalu teče, neboť leží na řece Mincio. Hlavně že je tu teplo a ve vodě kapři až 28 kg. Většinu rybí populace tvoří kapříci do 8 kg a sumci všech možných velikostí. Znovu stavíme bivaky, tentokrát 3, do jednoho dáváme všechny věci z auta, protože zde nemůžeme parkovat a k autu to máme 2 kilometry pěšky. Začíná odpolední kolotoč krmení, vyvážení a dolaďování všech detailů. Ještě že jsem byl trochu odpočatý, první záběr přišel po setmění a za noc dalších 15 kaprů. Nemohl jsem vůbec usnout, každou půlhodinu to pípalo. Ráno měníme návazce a boilí na průměr 30 mm, malí kapříci začínají dávat pokoj, záběry ustávají a když už přijde jízda, tak od kapra nad 9 kg. Frank má štěstí, po kaprovi 11 kg zdolává dalšího tmavězeleného šupináče 14,2 kg / 97 cm na játrové boilí. Za tři dny máme nachytáno 30 ryb. Největší problém nám dělá ranní a dopolední mlhavé počasí, využíváme Frankův echolot s GPS, ani jednou jsem při zavážení nezabloudili. Při jedné z vyvážek jsem narazili na zajímavé místo, v malém dolíku na dně leželo vedle sebe 10 sumců kolem 150 cm, jakoby hlídali dvá hnízda...

Lago di Endine a Laghi di Mantova 2006

Kousek od našeho místa na břehu se nacházelo fotbalové hřiště a takový pěkný chodníček na procházky. Spousta lidí po něm korzovala a občas se někdo odhodlal a přišel na kus řeči. Mysleli jsem si, že z povídání nic nebude, ale Italové kupodivu rozuměli znakové řeči - jeden místní rybář nám dokonce poradil, kam máme jít na kapry příště, až přijedeme. V našem úseku je moc malých, na ty největší musímě o 5 km výše proti proudu. Přesně nám popsal kdy a kde kapři migrují, jak na ty největší, vůbec nedělal tajnosti. Nám zbývaly dva dny do odjezdu, už jsme se nechtěli stěhovat a pokračovali v lovu menších kaprů do 11 kg. Pátý den na Laghi di Mantova jsem měli v notýsku už 60 zapsaných kaprů, naše dovolená končí a já se těšil domů, dva týdny utekly jako voda. Na druhý den se loučím před Frankovým domem a odjíždím domů, uvidíme se zase v Brně na Výstavišti v březnu příštího roku.


Více fotek je v galerii:
http://www.goldcarp.cz/modules/myalbum/viewcat.php?cid=99
a
http://www.goldcarp.cz/modules/myalbum/viewcat.php?cid=100



Zdeněk "Goldcarp" Prajs



Článek vyšel v magazínu kapr číslo 4 - červen 2008

Verze pro tisk Poslat tento článek přátelům
GoldAktualit
Copyright: 2006 @ GoldCarp - Czech Republic :: Vzhled od Theme4u