GoldCarp  
 GoldCarp  •  Články  •  Fórum  •  Ke stažení  •  Odkazy  •  Časté otázky  •  Kontakt 
Přihlásit
Uživatel:

Heslo:


Poslat heslo

Registrace!
Menu
Translate
Meteo
EDC Facebook
Články : Jak správně navázat koncové montáže - I.díl..............
Zasláno od Goldcarp dne 20.7.2007 10:40:00 (33153 otevření)

Jak správně navázat koncové montáže - I.dílJak správně navázat koncové montáže - I.díl
Autor: Goldcarp - goldcarp@seznam.cz

Spousta začínajících rybářů mnohdy neví, jak správně postupovat při výrobě montáží.


Koncový návazec je jednou z nejdůležitějších věcí a rozhoduje, kolik nachytáte nebo nenachytáte kaprů. S odstupem času může být správně zhotovený návazec alfou omegou celé rybářské výpravy, zvláště je-li skromná na
záběry.Pravidelně čtu všechny rybářské časopisy a u některých článků jsem přesvědčen, že pisatelé dělají spoustu chyb. Zvláště pak v případech, kdy veřejnosti prezentují rovnici: kvalitní boili = trofejní kapr. Zase až tak jednoduché to není a proto jsem se rozhodl popsat problematiku koncových montáží.
Špatně zhotovený návazec předurčuje rybáře ke klidnému posezení na rybách a občasnému pohybu swingeru a když už se občas dočká jízdy přes brzdu, tak rybu vypne. Znáte určitě historky, jak ryby sesbíraly všechny návnady kolem háčku, jen ta jediná vaše kulička boilie tam zůstala!! Nemusela tam zůstat, kapr ji několikrát nasál a bez problému vyplivl, aniž by se zasekl. Na pípáku se tato situace kolikrát neprojeví, ale všimněte si občas jak se vlasec lehce napne a hned povolí ....
Občas chytám na splávek ( hlavně v zimě ) a tady používám hodně jemné montáže. I závodníci v plavané volí co nejjemnější koncové forpasy (návazce) + malinké háčky, aby dosáhli co nejvíce záběrů během krátké doby, obvykle
3 hodin. Pokud volím silnější vlasec a středně velký háček, záběry na splávek ustanou. Tímto příkladem jsem chtěl uvést na pravou míru doměnku, že lov opatrných kaprů bude v budoucnu podmíněn nejkvalitnější a nejjemnější montáží s malým háčkem.
Velcí kapři nejsou hloupí, zvláště, pokud už byli na háčku a sami se osvobodili ve větvích. U koncových montáží stačí moc nablýskané olovo nebo moc dlouhý návazec a kapr - citlivka okamžitě mizí do bezpečí.

V Německu se mi do rukou dostala kniha od A. Janitzkiho - Das KosmosBuch & Karpfen, našel jsem v ní všechny informace o montážích, návazcích, krmení a tak dále. Doporučuji tuto knihu sehnat a pečlivě přečíst...ta kniha od A. Janitzkiho u nás v česku vyšla už před rokem a jmenuje se Průvodce moderniho kapraře - Kapři v nakladatelstvi Fraus.
Normálně běžné se u nás prodává a před vánocemi byly všude inzeraty na tuto knihu.
Mí přátelé v Německu ( Fu-Bar a spol.) vyzkoušeli některé koncové montáže a dosahují velmi pěkných úlovků. Například používají malé háčky č. 4 až 8 vhodné k boilí o průměru 10 až 14 mm, ale oni tyto malé háčky dávají ke koulím od 24 do 30 mm. Při záběru se swinger krásně přilepí k prutu a povolená cívka se dostává do otáček, není nutné tvrdě zasekávat, pouze stačí lehce přizvednout prut a kapra pomalu dobrzdit. Malý háček se bez problému zasekne do tlamy a při zdolávání obvykle nejsou nervy.

Při výrobě návazců je potřeba respektovat charakter vody, zda se jedná o řeku, menší rybník nebo velkou přehradu. Na každou z těchto tří typů vod používám naprosto odlišné montáže:

- řeka - ploché olovo od 80 g do 250 g napevno uchycené na závěsu, krátký návazec do 25 cm a ostrý háček střední velikosti.

- malý rybník - jednoduchá průběžná montáž s olovem od 40 g do 60 g a návazcem do 50 cm. Je nutné hodně povolit brzdu u navijáku

- velká přehrada - nahazování ze břehu až 100 m - šokový návazec zvaný odpalovka tvoří prvních 7 až 8 metrů, tato šokovka tlumí pravidelné náhozy,
používám typ Dynema 0,25 mm s nosností 19,8 kg. Olovo ve tvaru kapky od 80 do 120 g a návazec maximálně 35 cm (kratší o 15 cm než hadička se závěsem). Při dopadu na hladinu je nutné celou montáž přibrzdit prstem u navijáku, aby se návazec nezamotal nad hadičku.

- velká přehrada - zavážení - tady používám místo šokovky monofil 0,50 mm zhruba 25 metrů a 1,2 metru olověné šňůry Leadcore, olovo od 100g do 200 g a návazec od 30 do 40 cm, teď už malý háček.


1 - montáž vhodná k dálkovému zavážení
2 - montaž vhodná pro lov ze břehu (pro nahazování)
3 - olovo s lepeným pískem - vychytávka do čisté vody
4 - moje nejoblíbenější montáž se dvěmi kuličkami boilies - návazec zhotoven ze silonu 0,35 mm až 0,45 mm
5 - montáž na panáčka s kukuřicí a pěnou, v tomto případě volím menší háčky vel. 4 až 6
6 - klasický návazec a použití PVA šňůrky - pro přídady, kdy není nutné masivně krmit
7 - návazec z monofilu - plovoucí boilies na závěsu z kroužkem, konec monofilu se prostrčí očkem háčku a zahřátím vytvoří zarážka
8 - nástrahy lze v průběhu rybolovu měnit dle potřeb
9 - jednu nebo dvě kuličky, také lze měnit celý návazec

Jak správně navázat koncové montáže - I.díl

Jak správně navázat koncové montáže - I.díl

Jak správně navázat koncové montáže - I.díl

Jak správně navázat koncové montáže - I.díl

Jak správně navázat koncové montáže - I.díl

Jak správně navázat koncové montáže - I.díl

Jak správně navázat koncové montáže - I.díl

Jak správně navázat koncové montáže - I.díl

Jak správně navázat koncové montáže - I.díl


Pokračovani o konkrétních navazcových materiálech doplním v příštím týdnu.

Zdeněk "Goldcarp" PrajsČlánek vyšel v časopisu Rybolov - únor 2008

Verze pro tisk Poslat tento článek přátelům
GoldAktualit
Copyright: 2006 @ GoldCarp - Czech Republic :: Vzhled od Theme4u