GoldCarp  
 GoldCarp  •  Články  •  Fórum  •  Ke stažení  •  Odkazy  •  Časté otázky  •  Kontakt 
Přihlásit
Uživatel:

Heslo:


Poslat heslo

Registrace!
Menu
Translate
Meteo
EDC Facebook
Články : Podzimní výprava do Polska.......................................
Zasláno od Goldcarp dne 26.10.2009 19:20:00 (4445 otevření)

Podzimní výprava do PolskaPodzimní výprava do Polska
Autor: Goldcarp - goldcarp@seznam.cz

Po téměř čtyř měsíční pauze opět vyrážím na jeden zahraniční revír. Táhne mě to opět na sever, konkrétně do Polska. Oblíbil jsem si zde totiž jednu lokalitu, kde je ve vodě hodně trávy, vodních rostlin, hustá spleť pařezů a obrovské množství přirozené potravy.
S kamarádem Vláďou jsme původně naplánovali odjezd na konec srpna, ale vzhledem k počasí v Polsku, kdy se denní teploty šplhaly až k 28 stupňům, jsme odjezd odložili. Na lov kaprů to ideální nebylo a proto jsem se rozhodl, že si raději počkám. Neustále jsem sledoval předpovědi na stránkám Wunderground, kde jsou aktuální informace o počasí v evropských i světových metropolích. Ze 14-ti denní předpovědi vyplynulo, že v září bude ochlazení a maximální teplota vzduchu dosáhne 12 až 20 stupňů, v noci klesne na 5 až 9 stupňů. Po celý týden má převažovat vítr z východu a má být provázený občasným deštěm. Věřili jsme předpovědi a proto jsme se s Vláďou rozhodli vyrazit v pátek 11.září o půlnoci na šestidenní výlet poblíž městečka Poznaň.

Podzimní výprava do PolskaPodzimní výprava do Polska

Poslední dobou jezdím poměrně často do Polska a mám odsud krásné vzpomínky. Místa, která navštěvuji mají panenskou přírodu a revíry jsou doslova plné ryb. Mám zde uloveno několik nádherných ryb (převážně lysce od 12 do 17kg a zatím můj největší měl 17,8kg). V květnu letošního roku jsem během týdenní výpravy měl velmi mnoho záběrů na čerstvě rolované boilies Fabulous (nastražené buď jako dvě kuličky na dno nebo jako panáček s POP-Ups). Převážně brali kapři ve váhovém rozpětí od 12 do 14kg a největší 16,5kg zabral na boilies Devil Fish. Všiml jsem si, že tito kapři berou hlavně na menší průměry boilies 12 až 20mm. Proto jsem se rozhodl na podzim změnit svou standardní strategii lovu a dovezl jsem si vetší průměry boilies okolo 35mm a již značně vysušené. Naroloval jsem si boilies ze směsí Mad-Max, Bestseller a Devil Fish. Sice na ně bývá méně záběrů, ale vždy od větších kaprů. Obzvláště "Devilka" patří mezi mé velké oblíbence, protože vím, že má na svém kontě mnoho velkých kaprů ve francouzským a německých vodách..

Podzimní výprava do PolskaPodzimní výprava do Polska

Doma jsem si vyrobil nástrahy ve velikosti pingpongových míčku - 30mm a 35mm. Celkem 6 kg boilies - vždy 2 kg od druhu. Celý měsíc jsem je nechal dokonale vysušit na balkoně. Po této době bylo boilies již tvrdé jako kámen - (dokonce jsem je ve fritovacím hrnci vařil i delší dobu cca 5 min). Další odzkoušenou možností je vysušení v soli, která z kuliček "vytáhne" veškerou vodu, čímž boilies vytvrdne a přitom stále nádherně voní (vůně je dlouhodobá, boilies neztrácí na atraktivitě, má vynikající výživnou hodnotu...)

Podzimní výprava do PolskaPodzimní výprava do Polska

Ke své oblíbené vodě jsem přijel už v sobotu ráno kolem 7.oo hod a něco mi hned říkalo, že dnes v noci přijde nějaký krásný kapr... Venku bylo perfektní počasí, slabý občasný déšť, mrholení,mlha... prostě ideální počasí pro kapra. Abych nezmokl, tak jsem jako první postavil bivak. S heslem nic se nemá uspěchat jsem si vychutnal kávičku a pozorně sledoval hladinu... Zvýšená aktivita nebyla, ale přesto jsem se rychle vydal se člunek a echolotem na vodu. Ani ne po hodině jsem měl umístěny mini bójky na vodě, každou v jiné hloubce. Tentokrát jsem se moc netlačil na vodu a lovná místa jsem zvolil od 40 do 70 metrů od břehu. Ke každé bojce jsem přihodil kobrou pár kuliček boilies. Rychle jsem se najedl (dal jsem si vynikající svíčkovou připravenou ještě z domova) a nahodil montáže. Byl jsem tak vyčerpaný,že jsem si šel brzy lehnout. Dva dny před odjezdem jsem byl totiž nonstop v práci a ještě jsem celou noc jel autem. Celý den i noc jsem byl bez záběru, až brzy ráno okolo 5.30 hodin mi najednou vibrační příposlech oznámil nekompromisní jízdu. Vůbec jsem netušil, co se děje, jestli je to sen, nebo skutečná jízda. Jízda pořád pokračovala a tak jsem procitnul, vyskočil z lehátka... Přibíhám ke stojanu a vidím ohnutý levý prut a svítící modrou diodu. Po zdvižení prutu jsem v rukou jsem cítil silný tah směrem do hloubky a pak se najednou zastavil. Na hloubce totiž kapr vjel do okolních vysokých a hustých rostlin. Skočil jsem do člunu, přijel nad ono místo a jezdil pořád dokola, dokola, dokola... abych kapra vyprostil. Pořád pršelo, byla mlha a pořád se mi nedařilo rybu vydolovat. Až po 10 min se mi konečně podařilo uvolnit silon z vázek. Naštěstí byl kapr stále na háčku a nastal velmi tvrdý cca 5 min. souboj. Naštěstí byl vítězný a mně to velmi zahřálo u srdce, když jsem uviděl krásného špígla na hladině. Rychlým hmatem jsem jej navedl do podběráku. První rybka a hned hmotnost skoro 19kg. Zachutnalo mu boilies Devil Fish o průměru 35mm obalené v Dry Paste. Po zvážení, změření a nezbytném fotografování se vrátil zpět do svého živlu. Byl jsem neskutečně šťastný!

Podzimní výprava do PolskaPodzimní výprava do Polska

V neděli celý den pršelo a tak jsem skoro celý den posedával v bivaku. Dělal jsem si nové návazce a háčky Korda Wide Gape vel. 6. Nástrahy jsem nadipoval cca 30 min a poté jsem je ještě obaloval v Dry paste. Hotové návazce s nástrahami jsem pověsil na strom a nechal dokonale nasát aktivní složky. Vedle mě sedí kolega Vláďa byl zatím stále bez záběru... Zato mně se kolem 10-té hodiny večerní rozjel pravý prut, na kterém jsem měl nastraženou kuličku boilies Bestseller opět ve velikosti golfového míčku. Ihned jsem skočil do lodi a uháněl za rybou. Bez větších problémů jsem kapra vytáhl z úkrytů mezi travinami. Napoprvé jsem kapra podebral, přepnul čelovku na červené rozptýlené světlo a při pohledu na rybu jsem spatřil krásně zbarveného lysce se zavalitým tělem. Kapra jsem zasakoval na ranní focení. A velikost? Při 91 centimetrech váha ukázala 15,4kg. Prostě paráda. Za 14 hodin přišly dvě takové ryby a opravdu to přímo fantastický!

Podzimní výprava do PolskaPodzimní výprava do Polska

Když jsem se v úterý ráno probudil, tak již svítilo sluníčko, nepršelo a dokonce ani nepofukoval vítr. Opět se vrátilo babí léto... Vodní hladina se změnila v olej a rázem mi bylo jasné, že je po záběrech. A skutečně za 4 dny ani píp. V hlavě mi to pořád "šrotovaloů", jestli nemám něco změnit. Rozhodl jsem se pro zkrácení návazce, navázání háčku vel. 8 a nastražení boilies Fabulous ve vel. 17 mm (pár kuliček jsem našel v boilies saku z min. výpravy). Byl jsem moc zvědavý, jestli to přinese úspěch. Jen pár hodin po nahození se nová montáž rozjela a po krátkém souboji jsem zdolal špígla 12 kg. Pro tentokrát jsem ani rybu nefotil, protože cílem výpravy byly úplně jiné ryby :o) Ne že bych takovými rybami pohrdal, ale mám jich nachytáno opravdu mnoho.Hodně štěstí na rybách přeje Zdeněk "Goldcarp" Prajs

Článek vyšel v magazínu Kapr & Kapří svět - únor 2011

Verze pro tisk Poslat tento článek přátelům
GoldAktualit
Copyright: 2006 @ GoldCarp - Czech Republic :: Vzhled od Theme4u